Basında Troya: Troya Müzesine Kavuştu

Basında Troya: Troya Müzesine Kavuştu

2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde Troya, ulusal basında dikkat çekmeye devam ediyor. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Bu yıl boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle dünyanın buluştuğu bir merkez olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Tarihi M.Ö. 3 binli yıllara kadar uzanan, savaşları, efsaneleri ve mitleriyle bugün hala cazibe noktası olan antik kent, ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor. Troya, konferans, panel, sergi başta olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Troya Yılı basında dikkat çekmeye devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Ömer Erbil köşesinde Troya Müzesi’ne dair bir yazı hazırladı.

2011 yılında ulusal mimarlık yarışmasıyla projesi belirlenen Troya Müzesi 7 yılın sonunda bitirilerek ziyarete açıldı. Müze bu süreçte 7 farklı kültür ve turizm bakanı gördü. 70 milyon liraya mal olan müze 12 bin 700 metrekare kapalı alana yayılıyor.

Uzun yıllar Troya antik kenti kazı başkanlığı görevini yürüten Prof. Manfred Osman Korfmann’ın hayali gerçek oldu. Korfmann, yağmalanan Troya eserlerinin dünyadan getirilebilmesi için bir müze yapılmasını çok önemsiyordu. 2011 yılında ulusal mimarlık yarışmasıyla müzenin projesi belirlendi. Kültür Turizm Bakanlığı ihaleyle 2013’te temeli attı. 2018 Troya Yılı mimarlarından olan Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın çabalarıyla yarım kalan müze için inşaata yeniden devam edildi. Toplam 70 milyon liraya mal olan müze geçen hafta tamamlanarak ziyarete açıldı.

Yitik Miras Köşesi Yapıldı

Müze Müdürü Ali Atmaca gelen ziyaretçi sayısından memnun olduklarını belirterek, “Günde 2 binden fazla ziyaretçi kabul ediyoruz. 10 gün müze ziyaretleri bedava. Merkezden ücretsiz otobüs kaldırılıyor. Çevre köylerden geleneksel kıyafetleriyle gelen kadınlarımız yüzümüzü güldürüyor. Çok sayıda yabancı ziyaretçi de ilk günden itibaren gelmeye başladı. Bu bölge için önemli bir müze oldu” dedi. Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi olarak 7 başlıkta müze sergi alanı gezilebiliyor. Yeni müzede ziyaretçiler lahitler ve Homeros’un İlyada destanındaki sözleriyle karşılanıyor. Dik bir rampadan giren ziyaretçiler duvar nişlerinde yer alan heykel, mezar taşları, canlandırmalar ve grafikleri izleyerek müzeye giriş yapıyor. İlk katta geniş ve aydınlık bir fuaye alanı, sergi ve konferans salonu, büyük bir müze hediyelik satış alanıyla birlikte Pen Müzesi’nden Troya hazineleri ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden getirilen ‘İşçi Hazinesi’ yer alıyor. İkinci katta müzenin en kıymetli eserlerinden sayılan Polyksena lahdi, heykel grubu ile birlikte sergileniyor. En üst katta bulunan ‘Yitik Miras’ köşesinde Schliemann tarafından 1873 yılında kaçırılan hazinelerin fotoğrafları bulunuyor.

90 Bin Metrekare

Müze bahçesiyle birlikte 90 bin metrekareye sahip. 12 bin 700 metrekare kapalı alanı bulunan müze 7 bloktan oluşuyor. 3 bin metrekare kapalı sergileme alanına sahip müzede konferans salonu, sergileme salonu, laboratuvar, etüdlük eser depoları, kafetarya, idari ve teknik personel odaları var. 4 katlı binanın dış cephesi corten (eskitilmiş metal) malzemeyle kaplı. Müze sergi salonları etrafı eğimli rampalardan gezilebiliyor. Ziyaretçiler rampalarda yürürken bir yanda müze sergi salonlarını seyrederken diğer yanda dışarıda Troya bölgesini izleme fırsatını yakalıyor.

Troas bölgesindeki müzede, ondan fazla ören yeri ve antik kentten getirilen 2 bin eser sergileniyor. Müze depolarında da 40 binden fazla eser bulunuyor. Müzeye ilgi oldukça fazla. Çevre köylerden gelen, geleneksel kıyafetler içindeki kadınlar renkli görüntüler oluşturuyor. Domates tarlasından çıkıp geldiklerini söyleyen kadınlar, uzun yıllardır yapımı süren müzeyi çok merak ettiklerini dile getiriyorlar. Müze Müdürü Ali Atmaca günde 2 binden fazla ziyaretçi geldiğini söylüyor.

Ömer Erbil’in Troya Müzesi’ne dair hazırladığı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.