Basında Troya: Kahinlerin Merkezi Apollon Smintheion

Basında Troya: Kahinlerin Merkezi Apollon Smintheion

Troya Yılı basında dikkat çekmeye devam ediyor. Bu kez de Milliyet Gazetesi’nden İhsan Dindar  Troya Yılı’nda Apollon Smintheion dair bir köşe yazısı hazırladı. 

Çanakkale’nin Ayvacık sınırları içinde Gürpınar köyü yakınında bulunan Apollon Smintheion, Antikçağ’da kahinlerin yaşadığı bir tapınaktı. Akhaların Troya Savaşı’nı kazanmasının anısına bir şükran göstergesi olarak inşa edilen tapınak ve etrafında kazılar İçdaş’ın da sponsorluğunda sürmekte. 2018 Troya Yılı kapsamında bölgeye yaptığımız ziyarete dair izlenimlerim yazıda…

Kahinlerin merkezi

Apollon Smintheion, Antikçağ’da kahinlerin merkezi olarak bilinen ve o dönem için oldukça kutsal bir yer. Suya bakarak kehanetlerde bulunan kahinler o dönem için toplumların gidişatına da yön verecek güçteydi.  2018 Troya Yılı kapsamında ziyaret ettiğim bölgede halihazırda da kazılar devam etmekte.

İon mimarisi hakim

Apollon Smintheion tapınağı ve hemen yanındaki havuz, hamam gibi yapılarda İon sütunlarının yer aldığı bir mimari çizgi benimsenmiş durumda.

Aziz Paul’un yolu

Kahinlerin bulunduğu bu bölge aynı zamanda Hristiyanlar için de oldukça önemli bir yer. Aziz Paul’un İtalya’ya doğru yola çıktığı yer olan Apollon Smitheion bu açıdan da dikkate değer bir yer. 2018 Troya Yılı kapsamında bölgede gerçekleştirdiğimiz gezi boyunca bize eşlik eden rehberimiz Barış Yeşildağ’ın da bilgilendirmeleriyle gerçekleştirdiğimiz ziyaret, geçmişte bölgenin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu görmemiz konusunda da oldukça faydalı oldu.

Alexandria Troas’ın ile aynı güzergahta 

Apollon Smintheion Tapınağı, Alexandria Troas antik kentinden Assos’a giderken yol üzerinde bulunan bir tarihi kompleks. Ulaşım açısında biraz sıkıntı yaşasanız da bölgeyi mutlaka görmeniz gerekiyor.

Hazırlayan: İhsan Dindar

Yazının tamamını okumak için tıklayınız. 
Editör: Gökçe Güzel 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.