Apollon Smintheion

Apollon Smintheion

Apollon Smintheus Tapınağı, eski adıyla Gülpınar olarak bilinen Gülpınar Beldesi’nin kuzeybatısıyla kuzeydoğusu arasında kalan vadinin başlangıç eteklerinde Bahçeler içi olarak adlandırılan mevkide yer alır.

Su yönünden zengin olan bu yöre; yer altı kaynak suları ile beslenmekte ve büyük olasılıkla antik çağda oluşturulan yer altı kanalları ile ana merkeze aktarılmaktadır. Hellenistik Çağda da yörede suyun bol olması Apollon kültünün bir simgesidir. Çünkü Tanrı Apollon kehanette bulunmak için her zaman suya gereksinim duymuştur. Tapınağın bu alanda kurulmuş olması da bu nedenle olmalıdır.

Apollon Smintheus tapınağı Hellenistik dönem için konusunu Homeros’un Ilyada Destanı’ndan alan kabartmaları yanında mimari tasarım ve stili ile dikkatleri üzerine toplar. MÖ. 150 yıllarında Ion stilinde yapılan tapınak, Kuzeybatı Anadolu’da Troas bölgesinde bugün için tek örnektir. Kazı çalışmaları halen Prof.Dr. Coşkun ÖZGÜNEL başkanlığında devam etmektedir.

 

Comments

  1. […] çok güzel yollardan Gülpınar’a iniyoruz. Rotamızın devamında, Gülpınar’daki ören yeri Apollon Smintheus’u görmeyi planlamıştık ama kış döneminde müze ziyaret süresi kısaldığı ve son […]

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.