Anlat Troya Belgeseli Yayınlandı

Anlat Troya Belgeseli Yayınlandı

Tevfikiye Köyü’nün Arkeoköy’e dönüşüm hikayesini anlatan ‘Anlat Troya’ belgeselinin yönetmenliğini İlker Canikligil ve Öncü Doğu Gürsoy üstlenirken, Troya Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe’nin danışman olarak görülüyor.

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda 13 yıldır yürüttüğü Tarihe Saygı Projesi çerçevesinde 2018 Troya Yılında Tevfikiye Köyü’nü Arkeoköy’e dönüştüren OPET, değişimin hikayesini; köyde yaşayan Son Troyalılar’ın anlatımı ile ‘Anlat Troya’ belgeseline dönüştürdü

Anlat Troya belgeseli ilk kez 19 Temmuzda beIN İZ HD’de ve ardından www.anlattroya.com’da izleyici ile buluştu.

Belgeselde Troya efsanesi, Tevfikiye Köyü’nün geçmişini ve bugün OPET’le yaşanan büyük “Arkeoköy” dönüşümünü, köyde yaşayan Son Troyalıların usluplarıyla anlatılıyor. Değişimi yaşayanların hikayelerinin yanı sıra, Homeros’un Ilyada Destanı animatik anlatımlarla canlandırılıyor.

Anlattroya.com adresinde interaktif hale getirilen belgeselin yönetmenliğini İlker Canikligil ve Öncü Doğu Gürsoy üstlenirken, Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe danışman olarak görülüyor.

Belgeseli www.anlattroya.com adresinde izleyebilirsiniz.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.