Anadolu Ateşi Troia İçin Yanacak!

Anadolu Ateşi Troia İçin Yanacak!

İÇDAŞ, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı vesilesiyle Anadolu Ateşi Dans Topluluğu tarafından sergilenecek “Troya Müzikali”ne sponsor oldu.

Sponsorluk Anlaşması Anadolu Ateşinin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, İÇDAŞ A.Ş Genel Müdürü Bülend Engin tarafından imzalandı.

İÇDAŞ’la imzalanan sponsorluk anlaşmasında bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili TBMM Kültür Varlıklarını Koruma ve Kazandırma Komisyonu Üyesi Ayhan Gider, yaptığı değerlendirmede “Çanakkale’nin ve Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ, Türkiye’nin en önemli dans topluluğu, dünyanın her yerinde 8 yıldır Troya’yı temsil eden Anadolu Ateşi’ne Mustafa Erdoğan’ın dans topluluğuna sponsor oluyor. Ben de bugün onlara şahitlik ediyorum bu mutlu anda. İnanıyorum ki yapılan bu sponsorluk anlaşması Çanakkale’nin ve Türkiye’nin dünyaya tanıtımında çok etkin olacaktır. İki ekibe de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Anadolu Ateşinin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, burada yaptığı değerlendirmede,  2008’den bu yana Meksika’dan Çin’e, Rusya’dan Bahreyn’e kadar Troya yolculuğunu sürdüklerini söyledi. Troya gösterilerinin bine yaklaştığını ve dünyada müthiş ilgi gördüğünü belirten Erdoğan “Sadece bir gösteri değil, gösteriden önce Troya Atını Mexico meydanına, Şili’ye, Belçika’ya, Frankfurt’a gönderip 2 ay boyunca kent meydanlarında sergiliyoruz, Troya Ören yeri ve Çanakkale hakkında bilgi veriyoruz” dedi.

“Fahri hemşerisi olmaktan onur duyduğum, Homeros ödülü almaktan gurur duyduğum bu kendi memleketimde sanatsever bir kuruluş İÇDAŞ’ın bizi desteklemesi çok gurur verici” ifadelerini kullanan Mustafa Erdoğan; “İlk defa Troya’ya bu kadar hak ettiği değer verilmeye başlandı. Bizde bunun ucundan tutup katkı verebiliyorsak buna ancak seviniriz, gurur duyarız” şeklinde konuştu.

Troya dans gösterisinin Çanakkale’de de yapılacağını belirten sanatçı, “Onun planlaması için buradayız, hangi mekânda nasıl ve nerede yapacağımızı konusunda bizim teknik ekibimiz araştırmalar yapıyor, açık havada ve muhtemelen statta olur.” dedi.