Alexandria Troas

Alexandria Troas, çanakkale, kazı, arkeoloji, troia yılı

Alexandria Troas

Alexandria Troas Antik Kenti, Ezine İlçesi, Dalyan Köyü sınırları içerisinde Kestanbolluk mevkiindedir. MÖ.310 yılında Büyük İskender’in komutanlarından Antigonos Monophtalmos tarafından “Antigoia” kenti olarak kurulmuş ve Büyük İskender’in ölümünden sonra Lysmimakhos tarafından Troas’daki İskender’in kenti anlamına gelen “Aleksandria Troas” olarak ismi değişir.

Kent tamamen planlanarak kurulmuş tapınakları, küçük hamamı, stadyumu, çeşmesi, taş döşeli caddesi, tiyatrosu ve su yolu ve limanı ile önemli bir yerleşimdir. Kent içinde ayakta kalmış yapılardan biri de “Herodes Atticus Gymnasiumu”dur. Anadolu’nun en büyük gymnasyumlarından biri olması ile önemlidir.

Kent çizilen planına göre 390 hektarlık bir alanı kaplar ve 8 km uzunluğunda sur duvarları izlenebilmiştir. Ki kentin yapılan çalışmalarda Anadolu’nun en büyük kentlerinden biri olduğu görülmüştür. Kazı çalışmaları halen Ankara Üniversitesi’nden Doç.Dr. Erhan ÖZTEPE başkanlığında sürdürülmektedir.

 

Comments

  1. Reply

    çan da biz Avrupa Birliği projesi yapmıştık etnografya sergisi herkesin evinde antika giysi eşya ne bulduysak toplayıp kayıt altına almıştık bunları sergilemiştik çok güzel şeyler vardı Troia kapsamında böyle bir müze yapılabilir mi?

    Bütün ilçelerden halktan eşyalar toplar müzede sergiler kime ait olduğunu da yazarız. Böylece eşyalarda müze ortamında korunmuş olur.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.