Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: “Troya Müzesi Avrupa’nın En Prestijli Müzecilik Ödülüne Aday”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: “Troya Müzesi Avrupa’nın En Prestijli Müzecilik Ödülüne Aday”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Troya Müzesi’nin Avrupa Müze Forumu’nca her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen ödülün 2020 yılı adaylığına gösterilmesinin hem Çanakkale hem de Türkiye adına önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Troya Müzesi’nin Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödülüne aday olduğunu belirten Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizde 5 bin yıllık geçmişe sahip olan Troya Antik Kenti’nin vitrini olan, adeta tarihe ışık tutan Troya Müzesi’nin Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nün 2020 yılı adayı olmasından dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Troya Müzesi, ülkemizin müzecilik alanındaki en önemli projelerinden birisi olmakla beraber tüm görkemiyle uluslararası bir marka. Barındırdığı eşsiz niteliklerle dünya arkeoloji tarihi açısından önemli bir yere sahip” dedi.

Müzemizin, Avrupa Müze Forumu’nca her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen ödülün 2020 yılı adaylığına gösterilmesi şehrimiz ve ülkemiz adına önemli bir başarıdır diyen Turan, “Çanakkalemizin uluslararası marka değerine katma değer sunacaktır. Kimileri arkeolojinin bilim olduğu yer olan Troya’nın tarihi ve taşıdığı değerleriyle bağdaşmayan, tarihe damga vurmuş Troya’ya yakışmayan logolarla, afişlerle gündem olarak bizleri mahçup edip kendilerine güldürseler de Troya Müzesi Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödülüne aday” şeklinde konuştu.

“Başarılar Troya”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Müzenin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Troya Müzesi ve Ören Yeri’ni yılın ilk 5 ayında 230 bin turist ziyaret etti. Ödülün alınması hem şehrimiz hem de ülkemizin turizmine hızlı bir ivme kazandıracaktır. Çanakkalemizde hayata geçirdiğimiz proje ve yatırımlarımızın ulusal ve uluslararası alanda sürekli gündeme gelmesi, medyada yer alması bizleri mutlu ediyor. Bu gurur hepimizin, bu gurur Çanakkalemizin. Tarihin ve insanlığın ortak değeri Troya Müzesi’nin birincilikle gururumuzu ve mutluluğumuzu taçlandırmasını ümit ediyor, başarılar Troya diyoruz.”

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.