Sanatla Troya: Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Başladı

Sanatla Troya: Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Başladı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yıl dönümü nedeniyle ilan edilen 2018 Troya Yılı’na Biga’dan da destek geldi.

Biga Kaymakamlığı tarafından yerli yabancı toplam 10 heykel sanatçısının katılımıyla Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nun açılışı Çınarlık Parkında gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu açılış konuşmaları ile devam etti.

Sempozyum Koordinatörü Heykeltıraş Ekrem Yılmaz yaptığı konuşmada;

“Taş Heykel Sempozyumunun amacı, ülkemizin sanatçıları ile diğer ülke sanatçılarını bir araya getirmek. Sanatı, sanatçıyı ve sanatseveri halk ile buluşturmak. Sanatçılara destek olmak. Biga ilçemizi yurtiçinde, yurtdışında tanıtmak. İlçemize sanat yapıları kazandırmak. İlçemizin ve ülkemizin sanatsal birikimine katkıda bulunmaktır.

Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu 03-28 Eylül tarihleri arasında açık hava şartlarında Biga halkı ile iç içe gerçekleştirilecek sanat etkinliğidir. Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumunun teması 2018 Troya yılı kapsamı doğrultusunda, Troya olarak belirlenmiştir.

Sempozyuma 5 yerli ve 5 yabancı olmak üzere 10 heykel sanatçısı katılmaktadır. Sanatçılarımız 25 günlük etkinlik süresince kendilerine özgü tasarımlarını mermerleri yontarak, Biga’ya kazandıracaklardır.

Etkinlikte 33 metreküp, 100 tona yakın beyaz mermer kullanılacaktır. Sempozyumda yapılacak eserler, Biga’nın muhtelif yerlerini süsleyecek. Anlamsal ve fiziksel değer katacak.” dedi.

Biga Kaymakamı Mustafa Can yaptığı konuşmada;

2018 yılı ilimizde ve ülkemizde Troya yılı olarak belirlenmiştir. Troya Yılı nedeniyle 3 tane etkinlik planladık. İlkini geçen Temmuz ayında yelken yarışması ile yaptık. İkinci etkinliğimiz Biga Uluslararası Troya Taş Heykel Sempozyumu oldu. Troya yılı adına kalıcı eser bırakılmış olacak. Üçüncü etkinliğimiz Ekim ayında Propontis Sempozyumu olacak. Marmara Denizi Çevresi Kültürleri olarak geçiyor.

Ülkemizden ve yurt dışından gelen sanatçılara başarılar diliyorum. Yapılacak olan eserler ilçemizde güzel yerlere Troya yılı anısına, gelecek kuşaklara eser bırakılması adına ilçemizin farklı noktalarına koyulacak. Etkinliklerin ilimize, ilçemize ve ülkemize tanıtım ve turizm adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, dedi.

Eserlerin açılışı 28 Eylül Cuma günü gerçekleştirilecek.

Düzenlenen etkinliğe; Biga Kaymakamı Mustafa Can ,Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Sedat Arslan, Jandarma Komutanı Tarık Pişirgen,Emniyet Müdürü Alaaddin Tekin,İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen,Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl,Biga TSO Genel Sekreteri Mustafa Mutlu, Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Esnaf Odası Başkanı İbrahim Mutur katıldı.

Haber ve Fotoğraf: Gökçe Güzel 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.