2018 Troya Yılı’nda Troya’ya Ziyaretçi Akını #BuYılBizim

2018 Troya Yılı’nda Troya’ya Ziyaretçi Akını #BuYılBizim

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılı kapsamında ulusal ve uluslararası 133 etkinlik gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘2018 Troya Yılı’ ilan edilmesinin ardından 5 bin yıllık Antik Kente 55 farklı ülkeden ziyaretçi akını yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca “2018 Troya Yılı” kapsamında, yılın 7 ayında Troya temasıyla ulusal ve uluslararası alanda 133 tanıtım etkinliğine imza atıldı. Bakanlığın uluslararası tanıtım kampanya ve faaliyetlerini Troya teması ile birleştirdi. Bu kapsamda, Çanakkale’nin güneyinde bulunan geçmişi 5 bin yıl öncesine kadar uzanan Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabulünün 20. yılı olan 2018’de, 7 ayda ulusal ve uluslararası alanda 133 tanıtım etkinliği yapıldı. Ayrıca, Bakanlığın bu yıl katılım sağladığı 55 ülkedeki 100 turizm fuarında kurulan Türkiye stantlarında da Troya boy gösterdi.

Yurt içindeki birçok kurum ve kuruluş tarafından Troya başlığıyla faaliyetler gerçekleştirdi. Yürütülen tanıtım çalışmalarıyla Troya’nın yurt dışında birçok habere konu olması da sağlandı. Uluslararası basın kuruluşlarınca Troya Yılı ve Troya Müzesi ile ilgili 223 haber yapıldı. Yurt dışı temsilcilikleri üzerinden önemli arkeoloji, tarih, sanat, seyahat, dergilerinde ve yayınlarında “Troya Yılı” özel ek ve tanıtım çalışmalarını da yürüten Bakanlık, sosyal medyada ise “TurkeyHome” kampanyası çerçevesinde Troya’yı tanıtan reklam faaliyetlerine imza attı. Öte yandan, Çanakkale’de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nde 2014 yılında yapımına başlanan müzenin açılışı için de geri sayım başladı. Müzeye ilişkin çalışmaları son aşamaya getiren Bakanlık, 2018 Troya Yılı kapsamında müzenin açılışını yakında yapmayı planlıyor. Çanakkale Valiliğinin, UNESCO listesine girişinin 20. yılında “2018 Troya Yılı olsun” teklifi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bu seneyi  “Troya Yılı” ilan etmişti.  Homeros’un eserlerine de kaynaklık eden Troya, 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmişti.

Editör: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.