2018 Troya Yılı’na Proje Pazarı Damga Vurdu

2018 Troya Yılı’na Proje Pazarı Damga Vurdu

2018 Troya Yılı Etkinikleri kapsamında, Çanakkale Valiliği himayesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen 1.Proje Pazarı, Troy Park AVM’de katılımcılarla buluştu.

Açılış toplantısına; Vali Yardımcıları Tahir Şahin ve Turan Yılmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer, Belediye Başkanvekili Ali Sürücü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, katıldı. 1. Proje Pazarı kapsamında 2018 Troya Yılı’nın da tanıtımının yapıldığı bir çok stant etkinlik kapsamında etkinlik alanında tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

Açılışta Proje Pazarı fikrinin nasıl oluştuğunu ve ne ifade ettiğini anlatan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “2018 Troya Yılı gibi anlamlı bir yılda, tanıtım toplantısını yaptığımız etkinlik Çanakkale ve ÇOMÜ’nün ilerleme sürecinde bir dönüm noktasıdır. Ülke olarak 2023 hedeflerinden bahsediyoruz. Dünyanın en güçlü 10 ülkesinden birisi olmak istiyoruz. Bu nasıl gerçekleşecek sorusu en çok bilim insanların kafasını meşgul ediyor. Bizler üzerimize düşeni üniversiteler olarak yapma gayreti içerisindeyiz. Bizi dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına getirecek tek yol, daha girişimci daha yenilikçi ve daha taze fikirler oluşturmaktan geçiyor. Üniversitelere düşen rolün ÇOMÜ olarak farkındayız. Proje pazarı da tam olarak bu fikirden doğdu. Çanakkale’de yenilikçi düşünen ve üreten her kişi ve kurumun tanıtıma ihtiyacı var. Bu o kişi ve kurumlara şükran borcumuzun ifadesi hem de daha farklılarına ulaşma şansıdır. Proje Pazarı fikri böyle olgunlaştırıldı. ÇOMÜ olarak ilkini düzenlediğimiz bu etkinlik içerisinde Çanakkale Özel Ödülü kısmı var, Troya Özel Ödülü kısmı var. Toplam 7 ayrı alandan oluşuyor. Bu alanda sunulan projeleri değerlendirdiğimiz içeriğimiz var. Bu projeye 311 katılım oldu. Bu rakam çok değerli bir rakam. Hem Çanakkale hem de Çanakkale dışından projeler sunuldu.” şeklinde konuştu. Acer destekçi kurum ve kuruluşlara teşekkürü ile konuşmasını sonlandırdı.

Vali Yardımcısı Tahir Şahin, konuşmasında; “Şehrimiz bugüne kadar üniversitemizden aldığı katkıları devam ettirmekte.Şehrimizde yaptıklarından dolayı Valimiz ve Rektörümüze teşekkürlerimizi sunuyorum. 2018 Troya Yılı’nda daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacağız” dedi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri, alanda gezerek projeleri inceledi.

Haber: Gökçe Güzel 

 

 

 

 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.