2018 Troya Yılı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Çanakkale’deydi

2018 Troya Yılı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Çanakkale’deydi

Anafartalar Zaferi’nin 103’üncü Yıldönümü, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda kutlandı. Kutlamalarda Atatürk’ün Bigalı Köyü’nde Karargah olarak kullandığı, Bigalı köyündeki Atatürk Evi Müzesi törenle açıldı. 

2018 Troya Yılı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Restorasyon Çalışmaları biten Bigalı Köyü Atatürk Evi ve Müzesini Açtı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında Anafartalar Grup Komutanı iken 19’uncu Tümen Karargâhı olarak kullandığı Eceabat’a bağlı Bigalı Köyünde bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan “Atatürk Evi ve Müzesi” törenle vatandaşlarımızın ziyaretine açıldı.

Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Orhan Tavlı, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz,  Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Avustralya’nın Askeri Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac, protokol üyeleri ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir,  “Atatürk Evi ve Müzesi” nde yapılan restorasyon çalışmaları hakkında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Orhan Tavlı ve protokol üyeleri tarafından Bigalı köyündeki “Atatürk Evi Müzesi” kurdele kesimiyle ziyarete açıldı.

Açılış töreninin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Orhan Tavlı ve protokol üyeleri Atatürk Evi Müzesi’ni gezdi.

Editör: Gökçe Güzel 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.