2018 Troya Yılı Medya Buluşmaları

2018 Troya Yılı Medya Buluşmaları

Çanakkale’de, 2018 Troya Yılı Gestaş Medya Buluşmalarının 3’üncüsünde, Akşam Gazetesi yazarı Serkan Fıçıcı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu kentliler ile buluştu.

Gestaş organizasyonunda gerçekleşen buluşmada, söyleşi öncesi Troya Ören Yeri’ni ziyaret eden iki yazar, ardından da kentliler ile bir araya geldi. Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, Nazım Hikmet’in, Anadolu’yu bir kısrağa benzettiğini ve bunun da çok yerinde olduğunu belirtti. Anadolu coğrafyasının, bir kısrağa benzediğini anlatan Kartoğlu, şunları söyledi:

“Üstündeki binici onu zaptedemezse yerine başka binici geliyor. Bugünkü Türkiye’de bundan farklı değil. Bu coğrafya inanılmaz bir coğrafya. Bugün çevremizde, diplomaside verdiğimiz mücadele binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan diğer medeniyetlerin karşılaştığı durumdan farklı değil. Herkesin gözü niye burada sorusuna baktığımızda, bunun bir güç savaşı olduğunu görüyoruz. Güç savaşı son tahlilde bir arazi edinme savaşı. En son Yunanistan ile Ege’de bir kriz vardı. ‘Aslında bizim olması gereken topraklar’ diye başlıyor Yunanistan Cumhurbaşkanı söze. Tüm dünyaya medeniyetlerin mirasçısı olduklarını kabul ettirdiklerinde, o medeniyetin varlıklarına talip olmuş oluyorlar. Bizler de bir biçimde bu topraklara hakim olmak zorundayız. Yoksa bizi, çocuklarımızı bu topraklara yeni bir Troya inşa etmek için ortadan kaldırırlar.”

‘TROYA YILI ÇOK ÖNEMSENMELİ’

Akşam Gazetesi yazarı Serkan Fıçıcı ise, turizmin ekonomi, ekonominin de zenginlik olduğunu belirterek, “Bu yıl Troya’yı gezen turist sayısı 400 binden 1 milyona çıktığında Çanakkale daha da canlanacak. Bu sebeple Troya Yılı ve Troya Yılı etkinlikleri çok önemsenmeli. Tabi başta bunu Çanakkalelilerin içselleştirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Haber: Gökçe Güzel 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.