11.Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda Çanakkale Rüzgârı Esti

11.Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda Çanakkale Rüzgârı Esti

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ’un katılımıyla bu yıl 11’ncisi gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda Çanakkale Rüzgarı esti.
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği’nin de geniş bir katılım sağladığı Travel Turkey İzmir Fuarı’nda ÇATOD 65 metrekarelik alanda tanıtım yapıyor.
Fuarda ayrıca ÇATOD’a ait 65 metrekarelik standın dışında 300 metrekarelik ayrı bir alanda da Çanakkale Valiliği koordinasyonunda yürütülen “Çanakkale” standı da bulunuyor.
Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın “2018 Troia Yılı” resmi “Tematik Partneri” olan Çanakkale’nin tanıtımın en etkili şekilde yapıldığı Fuar 7-10 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.
2018 yılında tamamlanarak hizmete açılacak olan Truva Müzesiyle ilgili bir sunumun yapıldığı Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ tarafından 2018 Truva Yılı vurgusu yapıldı.
11.Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “11 yıl önce küçük hedeflerle ortaya çıkmış bu fuar bugün fevkalade önemli bir noktaya gelmiş, bundan sonraki yıllarda da çok daha ileriye giderek Türkiye’nin en önemli fuarlarından birisi olmayı sürdürecektir.” Dedi.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, “Türkiye turizm alanında eli son derece rahat ve güçlü olan bir ülkedir. Türkiye dünyada birçok ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahip olan ülkedir. Bunlar içerisinde Troia var. Troia Anadolu’daki en önemli ilk uygarlıklardan birisidir. Troia’dan Osmanlı’ya kadar 24 büyük imparatorluk Anadolu topraklarından gelip geçmiştir. Destanlara konu olmuş büyük bir yerden Troia’dan bahsediyoruz. Çanakkale ilimiz ve çevresi de Troia medeniyetine ev sahipliği yapan dünyadaki ender şehirlerden birisidir. Burada 2018 Yılı’nın Troia Yılı olarak kutlanacağının, bu vesile ile dünyanın her tarafında Troia’nın da bir dünya markası olarak yeniden gündeme geleceğini hatırlatmak isterim” dedi.
Turizmi yeni dönemde stratejik bir sektör olarak kabul ettiklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, turizmi çeşitlendirmek ve tüm yıla yaymak zorunluluğunda olduklarının altını çizdi.
Türkiye’nin yaşamış olduğu krizlerle, turizminin geri gittiğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, “O defter kapandı. 2016 yılında dip noktaya gelmiş olan Türkiye turizmi bugün fevkalade iyi bir noktaya geldi. İlk 10 ayda Türk turizminin turizm rakamları son derece sevindirici bir noktadadır. Bu yıl bitiminde de 31,4 milyon turist, 26 milyar dolar turizm geliri elde edilecek.” Dedi.
Türkiye’nin geleneksel pazarlarının yeniden canlandığını sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, dünyanın yeni pazarlarına açılacaklarını söyledi.
Çin, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Japonya gibi ülkelerle yeni pazarlar geliştireceklerine vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, “Bu altı ülke başlı başına dünya nüfusunun yarısına sahip, son derece zengin bir ekonomik gücü olan ülkelerdir.” dedi.
Kültür turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, gastronomi turizmi, dağ sporları, yaylar ve kış sporları gibi turizmde ürünleri çeşitlendirip, dünya turizminde marka ülke olmaya devam edeceklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, sözlerine şöyle devam etti: “Turizmde sadece gelen turist sayısını değil, aynı zamanda turist başına düşen geliri de hesap etmek durumundayız. Bunun için turist başına düşen 644 dolar olan gelirimizi bin dolar seviyesine çıkarmak için el birliği ile gayret edeceğiz.”
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ’un yaptığı konuşmanın ardından 11.Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın açılışı yapıldı.

,